Finançament i inversió: exercicis de selectivitat de Funcionament de l'empresa i disseny de models de negoci (Catalunya)
17 exercicis oficials de Finançament i inversió dels exàmens de Funcionament de l'empresa i disseny de models de negoci de la PAU de Catalunya, amb l'enunciat i un simulacre amb correcció.
Exercici 2 — OPCIÓ A: criteri de la TIR · Apartat 2.3 · Opció A
0,5 punts
· Apartat 2.3 · Opció A
Trieu UNA de les dues opcions (A o B) de l'apartat 2.3. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).
Opció A
2.3. L'empresa Reconstruccions Deval, SL està valorant invertir en un projecte durant els propers quatre anys. La TIR esperada del projecte és del 12 % i la taxa d'actualització és del 4 %. Raoneu si és convenient o no invertir en el projecte segons aquest criteri. [0,5 punts]
· Apartats 2.1 a 2.3
El consell d'administració de l'empresa Semprequalitat, SA s'està plantejant els nous objectius de la societat per al període 2025-2028.
Un d'ells és assegurar la futura competitivitat de l'empresa. Per assolir-ho, es planteja, entre altres opcions, fer canvis en les variables del màrqueting mix cap a un sistema digital que li permeti adaptar-se més a cada client deixant de banda el màrqueting massiu.
També s'ha plantejat la robotització del procés productiu, ja que la maquinària actual està obsoleta i s'ha detectat que els competidors poden produir amb costos més baixos.
Fent els estudis pertinents, s'han adonat que poden triar entre tres alternatives de projectes d'inversió (X, Y o Z), en funció del nivell de producció que pretenguin assolir. En la taula següent es recullen les dades relatives al desemborsament inicial de cada inversió i els fluxos de caixa nets per a la durada prevista de la inversió, que és de quatre anys. (Els valors estan expressats en milions d'euros.)
- Desemborsament inicial: projecte X 30; projecte Y 45; projecte Z 40
- Flux de caixa net (any 1): X 6; Y 11,5; Z 9,5
- Flux de caixa net (any 2): X 8; Y 13; Z 12
- Flux de caixa net (any 3): X 16; Y 14,5; Z 12
- Flux de caixa net (any 4): X 3; Y 8; Z 6
Els valors residuals dels projectes X, Y i Z són, respectivament, d'1, 6 i 7 milions d'euros.
2.1. Expliqueu què és el VAN d'un projecte d'inversió. Seguidament, calculeu el VAN de cadascun dels tres projectes d'inversió (X, Y i Z) sabent que el cost del capital és del 6 % i raoneu quin hauria de triar l'empresa segons aquest criteri.
Nota: Escriviu la fórmula de càlcul del VAN de cada projecte, a més de l'obtenció del resultat. [1 punt]
2.2. Expliqueu breument amb les vostres paraules en què consisteixen les 4P del màrqueting digital i identifiqueu quina es veu reflectida en el text de l'enunciat quan es parla d'«adaptar-se més a cada client deixant de banda el màrqueting massiu». [0,4 punts]
2.3. Raoneu, sense fer cap càlcul, quin seria el valor aproximat de la TIR per als tres projectes d'inversió i trieu el que considereu millor segons aquest criteri. Justifiqueu la resposta comparant els tres projectes. [0,6 punts]
Exercici 2 — OPCIÓ A: termini de recuperació (payback) · Apartat 2.4 · Opció A
0,5 punts
· Apartat 2.4 · Opció A
Trieu UNA de les dues opcions (A o B) de l'apartat 2.4. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).
Opció A (dades dels projectes X, Y i Z de l'enunciat de l'exercici 2).
2.4. Calculeu el termini de recuperació (payback) dels tres projectes d'inversió i raoneu quin és el més recomanable segons aquest mètode. Indiqueu el resultat en anys i, si escau, en mesos (en el cas de fracció d'any). [0,5 punts]
En Bernat Serraplana és assessor empresarial. En aquests moments està valorant dos possibles projectes d'inversió que poden ser molt beneficiosos per a l'empresa Selvacat, SL. Imagineu que esteu fent pràctiques a l'empresa d'en Bernat i li doneu un cop de mà amb aquest encàrrec, i que l'altre dia, tot preparant l'informe per presentar-lo a l'empresa client, sense voler vau esborrar algunes dades de l'arxiu, de manera que, finalment, les dades que es coneixen sobre els dos projectes són les següents:
- Projecte 1: desemborsament inicial ?; flux de caixa net any 1: 100.000 €; any 2: 90.000 €; any 3: 100.000 €
- Projecte 2: desemborsament inicial 270.000 €; flux de caixa net any 1: 105.000 €; any 2: ?; any 3: 150.000 €
2.1. En l'informe que esteu preparant s'utilitzarà el criteri del valor actual net (VAN). Expliqueu en què consisteix aquest mètode. A banda, en Bernat us demana que calculeu quins haurien de ser els imports que falten perquè, segons aquest criteri de selecció d'inversions, qualsevol dels dos projectes fos acceptat per l'empresa client. Actualment, amb un cost de capital (o taxa d'actualització o de descompte) del 6 %, el VAN dels dos projectes és zero. [0,75 punts]
2.2. Per finançar la inversió, Selvacat, SL ha donat la indicació que vol utilitzar fonts de finançament externes i a llarg termini i us demana assessorament respecte al facturatge (o factoring), a un préstec a cinc anys i a un crèdit comercial. Expliqueu breument cadascuna de les fonts de finançament esmentades i digueu quina escolliríeu, atenent a la indicació de l'empresa. [1 punt]
2.3. Imagineu que, a darrera hora, l'empresa us ha fet arribar un altre projecte d'inversió (projecte 3) que considera que els pot interessar. Aquest projecte és molt similar als anteriors i sabem que la seva TIR (taxa interna de rendibilitat) és del 7 %. Expliqueu raonadament quin dels tres projectes (1, 2 o 3) aconsellaríeu d'acord amb aquest mètode de selecció d'inversions i per què desconsellaríeu els altres. Per fer-ho, tingueu en compte que es manté la taxa del cost de capital o taxa de descompte del 6 %. [0,75 punts]
Encercleu la lletra de l'opció correcta de les qüestions següents. [Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]
6.1.En relació amb la verificació comptable, l'auditoria financera consisteix
a)en l'elaboració d'un pressupost, és a dir, un compte d'explotació provisional que serveix per a detectar les desviacions entre el que s'ha previst i el que s'ha fet.
b)en l'examen dels procediments de gestió d'una empresa realitzat per un òrgan intern o per una empresa externa, que emet un informe sobre les tasques dutes a terme d'acord amb uns criteris comunament acceptats.
c)a analitzar si les anotacions que consten en els documents comptables descriuen adequadament els fets que les han produït. A més, té com a objectiu primordial elaborar un informe sobre la fiabilitat de la informació economicofinancera analitzada.
d)a dur a terme un control general de l'empresa. Fa una crítica de totes les funcions empresarials d'acord amb normes implícites de la mateixa empresa.
6.2.Una empresa que ofereix serveis relacionats amb l'esport ha contractat la instal·lació de plaques solars a la teulada del seu edifici, la qual cosa li permetrà generar l'energia elèctrica necessària per al 95 % del seu consum anual. Aquesta inversió continuarà a l'empresa més d'un exercici econòmic i té com a finalitat adaptar l'empresa als canvis tecnològics i fer-la més competitiva. El fet de dur a terme aquesta inversió, però, limita les possibilitats de l'empresa de fer-ne d'altres. Indiqueu de quin tipus d'inversió es tracta d'acord amb els diferents criteris de classificació.
La Marta, la propietària del restaurant Slomo, SL, s'està plantejant canviar el local per un de més gran. Per aquest motiu, té sobre la taula dos projectes d'inversió per als propers cinc anys i vol analitzar-los per a poder prendre la millor decisió. Les característiques dels projectes es mostren en la taula següent:
- Projecte A: desemborsament inicial 14.000 €; fluxos de caixa nets: any 1, 2.000 €; any 2, 3.000 €; any 3, 3.500 €; any 4, 4.000 €; any 5, 4.500 €
- Projecte B: desemborsament inicial 17.000 €; fluxos de caixa nets: any 1, 2.500 €; any 2, 3.000 €; any 3, 4.000 €; any 4, 4.500 €; any 5, 5.000 €
2.1. Calculeu el valor actual net (VAN) de cada projecte, sabent que la taxa d'actualització o de descompte és del 4 %. Expliqueu raonadament quin projecte és el més recomanable segons aquest criteri. No us limiteu a dir si el valor obtingut és positiu o negatiu; expliqueu què significa que, un cop calculat el VAN per a cada projecte, el valor obtingut sigui més gran o més petit que zero. [0,75 punts]
2.2. Calculeu el termini de recuperació (o payback) de cada projecte i argumenteu quin és el projecte més recomanable segons aquest criteri. A continuació, expliqueu per què a la Marta li hauria estat útil calcular la taxa interna de rendibilitat (TIR) de cada projecte. Justifiqueu la resposta sense fer cap càlcul. [1 punt]
2.3. La Marta necessita decantar-se per una font de finançament extern i a curt termini. Està indecisa entre el facturatge (també anomenat factoring) i el crèdit comercial. Expliqueu aquests dos conceptes. A continuació, argumenteu quina de les dues fonts proposades tindria poca utilitat per a la seva activitat empresarial, en cas de sol·licitar-la, tenint en compte que en el seu negoci es ven tot al comptat. [0,75 punts]
Encercleu la lletra de l'opció correcta de les qüestions següents. [Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]
6.1.Normalment, com més curt sigui el període mitjà de maduració financer d'una empresa, les necessitats de fons de maniobra seran
a)més petites.
b)més grans.
c)independents del període mitjà de maduració financer.
d)constants.
6.2.L'anàlisi de la cadena de valor permet a l'empresa detectar
a)fortaleses i oportunitats.
b)debilitats i amenaces.
c)fortaleses i debilitats.
d)amenaces i oportunitats.
6.3.Les inversions es poden classificar tenint en compte diferents criteris. Segons el suport de la inversió, poden ser
a)inversions a llarg i a curt termini.
b)inversions en béns reals i inversions en béns financers.
Una jove estudiant de segon de batxillerat vol invertir els seus estalvis de 4.000 € i es planteja les opcions d'inversió següents:
— Opció 1. Posar els diners en un dipòsit en euros (€) a 3 anys, amb una taxa interna de rendibilitat de l'1 % i una taxa d'actualització del 0 % (és a dir, TIR = 1 % i k = 0 %).
— Opció 2. Invertir en un dipòsit de criptomonedes amb una taxa interna de rendibilitat del 15 % i una taxa d'actualització del 20 % (és a dir, TIR = 15 % i k = 20 %).
— Opció 3. Invertir en un projecte que li exigeix els 4.000 € de desemborsament inicial i del qual obtindrà uns fluxos de caixa nets de 1.600 € cada any (durant tres anys). La taxa d'actualització en aquest cas és del 5 % i la taxa interna de rendibilitat, del 10 % (és a dir, TIR = 10 % i k = 5 %).
2.1. Digueu, sense fer cap càlcul, quina de les tres opcions és la més convenient segons el criteri de la taxa interna de rendibilitat (TIR) i raoneu la resposta. [0,75 punts]
2.2. Calculeu el valor actual net (VAN) de l'opció 3 (desemborsament inicial 4.000 €; fluxos de caixa nets de 1.600 € els anys 1, 2 i 3; k = 5 %) i, a partir del resultat obtingut, raoneu si seria una opció recomanable. [1 punt]
2.3. En el cas de l'opció 3, quin hauria de ser el flux de caixa net del tercer any per a poder recuperar el desemborsament inicial de 4.000 € al cap de 2 anys i 3 mesos (payback = 2 anys i 3 mesos)? Per a contestar aquesta pregunta us heu de basar en el càlcul del termini de recuperació (o payback). (Fluxos: any 1, 1.600 €; any 2, 1.600 €; any 3, ?) [0,75 punts]
Encercleu la lletra de l'opció correcta de les qüestions següents. [Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]
6.1.Com més llarg sigui el període mitjà de maduració financer d'una empresa, les necessitats de fons de maniobra seran
a)més grans.
b)més petites.
c)independents del període mitjà de maduració financer.
d)molt properes a 0.
6.2.Segons la procedència dels recursos, quina de les fonts de finançament següents és interna?
a)Els ingressos per venda.
b)Les reserves.
c)L'emprèstit.
d)El lísing.
6.3.Si una empresa dedicada a la producció de sucs naturals compra 200 camps de tarongers, està duent a terme una estratègia de diversificació
Fruites de la Terra, SL és una pime dedicada a la producció i distribució de fruita que ha tingut força problemes econòmics d'ençà de l'arribada de la COVID-19. Per això, ha pensat de posar una màquina de venda de productes frescos al seu establiment, amb l'objectiu de revifar el negoci. Per fer-ho, analitza els dos projectes d'inversió següents:
Projecte «Batuts»:
Consisteix a adquirir, per un valor de 18.000 €, una màquina per a fer batuts de iogurt de fruita. Cada batut es vendria a un preu de 2 €. Els costos fixos anuals d'aquest projecte serien de 3.000 €. Els costos variables serien una cinquena part del preu de cada batut. La previsió és vendre 4.000 batuts a l'any.
Cal tenir present, en primer lloc, que al final del segon any es donaria per acabada la inversió i es vendria la màquina per 10.000 € i, en segon lloc, que el cost de capital (o taxa d'actualització o de descompte) és del 5 %.
Projecte «Macedònia»:
La inversió implica un desemborsament inicial superior, i consistiria en la compra, per 35.000 €, d'una màquina que pela i talla la fruita per fer macedònia. S'estima que els cobraments anuals que es poden obtenir serien de 12.000 €, 17.000 € i 9.000 € durant els tres anys que es calcula que duraria la inversió. A banda, es calculen uns pagaments de 1.000 € anuals. Al final de la inversió es recuperarien 14.000 € per la venda de la màquina, i el cost de capital (o taxa d'actualització o de descompte) és, també, del 5 %.
2.1. a) A partir de la informació de l'enunciat, completeu la taula següent, corresponent al projecte «Batuts»: [0,5 punts]
Any | Ingressos totals | Costos fixos | Costos variables | Costos totals | Fluxos de caixa nets
Primer any | ? | ? | ? | ? | ?
Segon any | ? | ? | ? | ? | ?
b) Calculeu el valor actual net (VAN) de cada projecte i, a continuació, expliqueu raonadament la viabilitat de cadascun segons aquest criteri. Digueu quin dels dos projectes hauria d'escollir l'empresa i justifiqueu la resposta. [0,5 punts]
2.2. Quin valor residual hauria de tenir el projecte «Batuts» perquè fos indiferent escollir un projecte o l'altre segons el criteri del valor actual net (VAN)? [1 punt]
2.3. La pime Fruites de la Terra, SL vol comprar, al més aviat possible, una de les dues màquines. No la vol llogar. Com a molt, vol endeutar-se durant tres anys, i sense la intervenció de particulars. Un tècnic de l'empresa diu que el millor és que la pime emeti un emprèstit. Raoneu si la seva proposta és bona o no. En cas que considereu que no és una bona proposta, recomaneu a l'empresa una altra opció, és a dir, una altra font de finançament aliè. [0,5 punts]
Confitures, SL és una pime del Pirineu dedicada a la fabricació de melmelades amb fruita, espècies i xocolata. Aquesta empresa ha fet un inventari general dels seus béns a final d'aquest any, i el conjunt dels béns patrimonials de què disposa i el seu valor en euros són els següents:
— Concessions administratives, propietat industrial i drets de traspàs: patent per a fabricar melmelada amb vainilla i xocolata per valor de 1.000 €.
— Matèries primeres: el valor de la fruita (taronges, maduixes, gerds…) és de 1.500 €.
— Productes acabats: el valor dels pots de melmelada elaborats és de 4.000 €.
— Construccions (com a activitat principal): el local on es realitza la fabricació i venda del producte està valorat en 70.000 €.
— Banc i institucions de crèdit: el valor en els comptes bancaris és de 10.000 €.
— Equips per a processos d'informació: el valor dels ordinadors és de 8.000 €.
— Aplicacions informàtiques: el valor dels programes informàtics és de 2.000 €.
— Hisenda pública creditora per conceptes fiscals: l'empresa deu a la Hisenda pública 1.000 €.
— Clients: diferents restaurants de la zona deuen a l'empresa 25.000 €.
— Proveïdors: l'empresa deu 1.000 € a Xocolata, SL per la compra de cacau.
— Maquinària: el valor de les màquines que l'empresa usa a l'obrador és de 15.000 €.
— Proveïdors de l'immobilitzat a curt termini: l'empresa deu 3.000 €.
— Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit: l'empresa deu al Banc de Girona, per un préstec a llarg termini, 70.000 €.
— Reserves: els beneficis no distribuïts dels últims anys amb caràcter voluntari són de 5.000 €.
— Capital: el capital social té un valor de 4.000 €.
Nota: Els comptes de l'immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d'adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).
3.1. Elaboreu el balanç de situació d'aquesta empresa, a 31 de desembre de 2021, i calculeu el resultat de l'exercici. En aquest balanç només hi heu d'incloure aquelles masses o elements patrimonials que surten en l'enunciat, tret del resultat de l'exercici, que l'haureu de calcular per a quadrar el balanç de situació.
Si, en algun cas, dins d'una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d'especificar quines partides la integren. [1 punt]
3.2. Expliqueu com poden ser les fonts de finançament segons el termini de devolució. Observeu el balanç de situació que heu elaborat en l'apartat anterior i digueu quines fonts pot tenir aquesta empresa segons el termini de devolució. [1 punt]
3.3. Fa temps que Confitures, SL intenta cobrar el deute dels restaurants, però no se'n surt. Quina font de finançament li recomanaríeu? Per què? [0,5 punts]
Encercleu la lletra de l'opció correcta de les qüestions següents. [Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]
6.1.El capital d'una societat de responsabilitat limitada (SL)
a)està format per accions.
b)està format per participacions.
c)no pot estar format per béns.
d)està format tant per participacions com per accions.
6.2.Els canals de distribució poden estar formats per
a)intermediaris que permeten que els productes arribin de l'empresa que els ha fabricat als compradors.
b)empreses que s'encarreguen de la publicitat de diferents marques.
c)diferents mitjans de transport que les empreses contracten per a fer arribar els seus serveis.
d)empreses que fan estudis de mercat en un territori concret.
6.3.La capacitat que té una empresa per a convertir les seves inversions en diners en efectiu s'anomena
L'empresa Boraprop està estudiant la possibilitat d'invertir en un projecte i pot escollir entre dos projectes d'inversió amb les característiques següents:
Concepte | Projecte A | Projecte B
Inversió inicial | 50.000 € | 82.000 €
Valor residual | 0 € | 12.000 €
Durada en anys | 3 | 4
Cobraments anuals | 35.000 € | 45.000 €
Pagaments anuals | 15.000 € | 25.000 €
Nota: Cost de capital (o taxa d'actualització o de descompte): 6 %.
2.1. Calculeu el valor actual net (VAN) de cada projecte i argumenteu-ne la viabilitat segons aquest criteri. Digueu quin dels dos projectes hauria de triar Boraprop i justifiqueu la resposta. [0,75 punts]
2.2. Calculeu el termini de recuperació (o payback) dels dos projectes. Quin projecte és més recomanable segons aquest criteri? Raoneu la resposta. A continuació, esmenteu dos inconvenients derivats del fet d'utilitzar aquest criteri de selecció d'inversions. [1,25 punts]
2.3. Ofereixen a l'empresa un tercer projecte, el projecte C, amb una inversió inicial de 30.000 €, una durada de 2 anys i una taxa interna de rendibilitat (TIR) del 5 %. Argumenteu la viabilitat del projecte C i la conveniència de triar aquest projecte en lloc de qualsevol dels altres dos (l'A o el B). Justifiqueu raonadament la resposta comparant els tres projectes, sense fer cap càlcul. [0,5 punts]
3.1. Empleneu els espais en blanc de les frases següents, referents als blocs d'informació econòmica financera de l'empresa i gestió financera, amb el mot o mots que hi faltin o amb la resposta adient. No cal que raoneu les respostes. [1,5 punts]
a) L'estructura financera d'una empresa està formada pel ______________________.
b) Si una empresa té un període mitjà de maduració econòmic llarg i, en canvi, té un període mitjà de maduració financer curt, el període mitjà de pagament serà llarg o curt? ______________________.
c) El descompte d'efectes és una ______________________ a ______________________ termini.
d) El fet que en les anotacions comptables la suma de les anotacions del deute sempre ha de ser igual a la suma de les anotacions de l'haver és un dels principis de la ______________________. Aquest principi o mètode consisteix a anotar simultàniament en dos comptes, com a mínim, la variació que es produeix en el patrimoni a causa de cada fet comptable.
e) «Una font de finançament a la qual les petites empreses no poden accedir són els emprèstits.» Aquesta afirmació és vertadera o falsa? ______________________.
f) «Si el VAN és positiu, aleshores la TIR serà superior a la taxa d'actualització utilitzada per a calcular el VAN.» Aquesta afirmació és vertadera o falsa? ______________________.
3.2. Calculeu la rendibilitat financera de l'empresa Somatic per a l'any 2021, tenint en compte la informació següent, i interpreteu el resultat obtingut. [1 punt]
- Resultat d'explotació: 450 (milers d'€)
- Resultat financer: −25 (milers d'€)
- Impost de societats: −100 (milers d'€)
- Total actiu: 4.000 (milers d'€)
- Total passiu: 2.500 (milers d'€)
- Patrimoni net: 1.500 (milers d'€)
Encercleu la lletra de l'opció correcta de les qüestions següents. [Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]
6.1.Si una empresa presenta una ràtio de solvència (o de garantia) de 0,5, podem afirmar que
a)no té problemes de liquiditat a llarg termini.
b)no té problemes de liquiditat ni a curt ni a llarg termini.
c)està en situació de fallida tècnica.
d)ha tingut beneficis l'últim any.
6.2.Els emprèstits d'obligacions, el lísing i el rènting són exemples de
a)recursos propis amb caràcter intern (autofinançament).
b)recursos aliens a curt termini.
c)recursos propis amb caràcter extern.
d)recursos aliens a llarg termini.
6.3.L'anàlisi de la cadena de valor permet a una empresa detectar
L'empresa Salvem el Planeta, SLU (societat limitada unipersonal) és una microempresa que desenvolupa la seva activitat a Catalunya. Actualment, està analitzant tres projectes d'inversió que li permetin millorar el tractament de residus i s'ha de decidir per un, sabent que tots tres tenen una durada prevista de 3 anys i un desemborsament inicial de 400.000 €. El director financer de l'empresa ha elaborat una taula en la qual falten algunes dades, corresponents al flux de caixa net del tercer any.
Projecte | Desemborsament inicial | Termini de recuperació (o payback) | Flux de caixa net (any 1) | Flux de caixa net (any 2) | Flux de caixa net (any 3)
Júpiter | 400.000 € | 3 anys | 100.000 € | 80.000 € | ?
Plutó | 400.000 € | 2,5 anys (és a dir, 2 anys i 6 mesos) | 150.000 € | 150.000 € | ?
Venus | 400.000 € | 2 anys | 300.000 € | 100.000 € | 0
2.1. A partir de les dades que consten en la taula, quins fluxos de caixa nets han de generar el projecte Júpiter i el projecte Plutó el tercer any per a poder recuperar el desemborsament inicial? Per a respondre, heu de tenir en compte el termini de recuperació (o payback) facilitat per a cada projecte. A continuació us facilitem el càlcul del flux de caixa net del projecte Venus. [0,8 punts]
Projecte Venus
— Desemborsament inicial: 400.000 €.
— Any 1: 300.000 €.
— Any 2: 300.000 € + 100.000 € = 400.000 €.
El payback és de 2 anys: no hi ha flux de caixa net l'any 3.
2.2. Expliqueu què és el criteri del valor actual net (VAN). Seguidament, calculeu el VAN de cada projecte i digueu quin dels tres projectes recomanaríeu segons aquest criteri. Si el projecte escollit fos inviable legalment, seria recomanable executar-ne un dels altres dos? Justifiqueu la resposta. [1,25 punts]
Dades per al càlcul del VAN (flux de caixa net de l'any 3 dels projectes Júpiter i Plutó: càlcul realitzat en l'apartat 2.1):
Júpiter: desemborsament inicial 400.000 €; any 1: 100.000 €; any 2: 80.000 €.
Plutó: desemborsament inicial 400.000 €; any 1: 150.000 €; any 2: 150.000 €.
Venus: desemborsament inicial 400.000 €; any 1: 300.000 €; any 2: 100.000 €; any 3: 0.
El cost de capital (k) és del 5 %.
2.3. Aquesta microempresa, a banda d'aquest projecte d'inversió, s'està plantejant de fer-ne d'altres, i per això té previst de demanar una subvenció. En cas que no la hi concedeixin, no disposarà de tot el finançament que li cal, i necessitarà una quantitat considerable de diners, tot i que no en sap la xifra exacta. Li recomaneu que sol·liciti un emprèstit? O seria millor una pòlissa de crèdit? Expliqueu aquestes dues fonts de finançament i, seguidament, raoneu quina és més aconsellable per a aquesta microempresa. [0,45 punts]
Encercleu la lletra de l'opció correcta de les qüestions següents. [Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]
6.1.Les fonts de finançament propi són:
a)capital i reserves.
b)passiu corrent i passiu no corrent.
c)patrimoni net i passiu.
d)capital, reserves i amortitzacions.
6.2.Les estratègies de gestió dels recursos de l'empresa busquen que cada departament o àrea contribueixi a l'èxit de l'alta direcció. Les estratègies relacionades amb la situació habitual de l'empresa i que tenen un horitzó temporal a curt termini s'anomenen
a)estratègies de negoci.
b)estratègies operatives o funcionals.
c)estratègies corporatives.
d)estratègies temporals.
6.3.Si una empresa té una ràtio de rendibilitat econòmica (o ROI) del 25 % (o del 0,25) i uns beneficis abans d'interessos i impostos de 25.000 euros, el seu actiu total és de
a)Inversió financera, a llarg termini, expansiva i independent.
b)Inversió física, a llarg termini, estratègica i substitutiva.
c)Inversió immaterial, a llarg termini, expansiva i independent.
d)Inversió financera, a llarg termini, de renovació i independent.
6.3.Quina de les afirmacions següents sobre les empreses multinacionals és certa?
a)Són societats mercantils que no tenen prou capacitat productiva per a buscar nous mercats.
b)Són societats mercantils que tenen una gran capacitat productiva o que són el resultat d'una concentració i fusió d'empreses que busquen nous mercats.
c)Són societats mercantils que només operen en un mercat concret.
d)Són societats de responsabilitat limitada que tenen activitats productives a d'altres països.
6.4.En l'elaboració d'un pla d'inversió cal tenir present
a)el capital, que és el valor de les aportacions inicials dels socis.
b)si l'empresa ha sol·licitat algun préstec a una entitat bancària, garantit pel patrimoni dels socis.
c)si l'empresa ha aconseguit que els proveïdors ajornin a trenta dies una part de l'import de les compres inicials.
d)les instal·lacions, que són l'import dels arranjaments que s'han hagut de fer al local de l'empresa; les existències inicials, que són el valor dels materials que s'han hagut de comprar inicialment, i el líquid inicial, que són els diners disponibles (caixa i bancs) per a pagar els desemborsaments que s'hagin de dur a terme inicialment.
6.5.Una empresa productora d'oli d'oliva té la intenció d'ampliar la seva capacitat productiva i elaborar productes cosmètics naturals nous per als seus clients i mercats habituals. L'estratègia de creixement que pretén implementar s'anomena
inversions substitutives, complementàries o independents.
6.4.El primer punt que cal tenir en compte en l'elaboració d'un pla d'empresa és la presentació del projecte i dels promotors, que inclou els elements següents:
a)l'anàlisi de l'entorn general, l'anàlisi de la competència, l'anàlisi dels consumidors i l'estudi de la localització.
b)la idea de negoci, la descripció de l'empresa, el nom de l'empresa i les dades personals de les persones que emprenen i promouen l'empresa.
c)les aptituds, les relacions i les característiques de les persones que treballaran a l'empresa i el pla d'inversions.
d)els processos productius, els recursos materials, les existències, els costos i els recursos humans.
6.5.En relació amb el màrqueting mix, les accions de comunicació que fan les empreses formen part de l'estratègia de
6.4.Pel que fa a les formes jurídiques de l'empresa, l'empresa individual té les característiques següents:
a)està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim està fixat als estatuts.
b)està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim és de 60.000 euros.
c)la responsabilitat és il·limitada i no hi ha un mínim de capital.
d)està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim és de 3.000 euros.
6.5.L'estratègia que utilitza l'empresa quan decideix dividir el mercat total on competeix en grups de consumidors que tinguin característiques similars s'anomena