Producció i costos: exercicis de selectivitat de Funcionament de l'empresa i disseny de models de negoci (Catalunya) · PAU Mentor
Producció i costos: exercicis de selectivitat de Funcionament de l'empresa i disseny de models de negoci (Catalunya)
12 exercicis oficials de Producció i costos dels exàmens de Funcionament de l'empresa i disseny de models de negoci de la PAU de Catalunya, amb l'enunciat i un simulacre amb correcció.
Exercici 2 — OPCIÓ B: punt mort i estructura organitzativa · Apartat 2.3 · Opció B
1 punts
· Apartat 2.3 · Opció B
Trieu UNA de les dues opcions (A o B) de l'apartat 2.3. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).
Opció B
L'empresa Els Aiguats, SA, que es dedica a la fabricació i venda de paraigües, preveu que el proper any tindrà un augment de la demanda i vendrà 3.000 paraigües. També preveu que els costos fixos del període seran de 30.000 € i que el marge de contribució unitari serà de 20 € per unitat.
L'empresa Els Aiguats, SA té l'estructura organitzativa següent:
[Figura: organigrama. Al capdamunt, el Consell d'administració; a sota, el Director/a general; d'aquest en depenen tres directors/es: de producció, de finançament i comercial. Del Director/a de producció en depenen el Director/a de muntatge i el Director/a d'acabats, cadascun amb els seus empleats/ades; dels directors de finançament i comercial en depenen directament els seus empleats/ades. Cada persona depèn d'un sol superior.]
a) Tenint en compte aquesta informació, quants paraigües hauria de vendre l'empresa per a no perdre diners? [0,4 punts]
b) Quin benefici obtindria amb la previsió de vendes que dona l'enunciat, sabent que el preu de venda unitari és de 80 €/unitat i que el cost variable unitari és de 60 €/unitat? [0,2 punts]
c) Com s'anomena la representació gràfica d'una estructura organitzativa? [0,1 punts]
d) Identifiqueu quin és el tipus d'estructura organitzativa d'Els Aiguats, SA i expliqueu breument en què consisteix. [0,3 punts]
L'empresa Connectboard es dedica a la fabricació de pissarres digitals interactives d'alta connectivitat i resistència, que comercialitza amb el mateix nom en un únic punt de venda a cada ciutat, molt estudiat per a garantir el prestigi de la marca. Elabora els productes amb una tecnologia A, que li permet fabricar una pissarra amb la utilització de 3 unitats de treball i 4 unitats de capital. A més, presenta la informació econòmica següent:
— costos d'edificacions (amortització en 20 anys): 30.000.000 €;
— rènting de maquinària: 1.000.000 € anuals;
— primeres matèries i altres costos variables: 230 € per pissarra;
— capacitat productiva màxima de l'empresa: 35.000 unitats anuals;
— cost de cada unitat de treball: 30 €;
— cost de cada unitat de capital: 25 €;
— preu de venda del producte: 500 €.
Connectboard vol comercialitzar l'any vinent una nova marca de baix cost, Cheapboard, per a intentar millorar la quota de mercat en un entorn cada cop més competitiu. Per a aconseguir-ho, té la possibilitat de canviar la tecnologia actual per alguna de les que es presenten a la taula següent (totes permeten elaborar una pissarra digital), mantenint el cost de cada unitat de treball i el cost de cada unitat de capital.
Tecnologia — unitats de treball — unitats de capital:
- A (actual): 3 — 4
- B: 4 — 3
- C: 2 — 5
- D: 5 — 3
- E: 4 — 2
3.1. Calculeu el punt mort de l'empresa i argumenteu la seva viabilitat econòmica. [0,75 punts]
3.2. Si l'empresa vol obtenir uns beneficis d'1.500.000 €, calculeu quina hauria de ser la seva producció i raoneu si serà possible aconseguir-ho. [0,5 punts]
3.3. Raoneu quina és l'estratègia de distribució actual de l'empresa i quina seria l'estratègia de marca que vol utilitzar. Tot seguit, esmenteu un avantatge i un inconvenient de l'estratègia de marca que pretén implementar Connectboard. [0,75 punts]
3.4. Raoneu quina/es de les tecnologies (A, B, C, D, E) hauria de triar l'empresa segons el criteri de l'eficiència tècnica i segons el criteri de l'eficiència econòmica. [0,5 punts]
La Maria acaba d'obrir una botiga de vestits de segona mà de marques prèmium, mitjançant un contracte d'exclusivitat, a la ciutat de Barcelona. La llicència d'exclusivitat té un cost de 30.000 € anuals. A més, la Maria ha previst les següents despeses mensuals:
— lloguer del local: 3.000 €/mes;
— sous de personal: 5.000 €/mes;
— altres despeses: 1.500 €/mes.
El proveïdor li garanteix que podrà adquirir els vestits a un preu unitari de 120 € i pagar-los al cap de trenta dies. La Maria sap que els pot vendre a la botiga a un preu unitari de 360 €.
Per poder engegar el negoci, la Maria ha aportat la meitat de la inversió mitjançant els seus estalvis i ha demanat un préstec a dos anys per a la resta. A més, per cobrir necessitats puntuals de tresoreria, ha contractat una pòlissa de crèdit en una altra entitat financera, que haurà d'anar renovant cada any.
3.1. Tenint en compte tota aquesta informació, quants vestits ha de vendre la Maria cada mes per a no perdre diners? [0,6 punts]
3.2. Si es preveu un augment dels costos fixos del 12 % per a l'any següent, com afectaria aquest canvi el nombre d'unitats de vestits que hauria de vendre la Maria cada mes per a no perdre diners? Hauria de vendre més vestits o menys que aquest any? Per què? [0,6 punts]
3.3. El mes de maig, amb motiu de les graduacions de segon de batxillerat, la Maria decideix ampliar els horaris de la botiga, la qual cosa modifica tant els costos fixos com els variables del negoci. La nova previsió de costos fixos mensuals és de 15.000 €. Si espera vendre 90 vestits al mes a un preu de 400 € cadascun, amb un marge de contribució unitari de 270 €, quin benefici obtindrà aquest mes? [0,3 punts]
3.4. La Maria ha pensat a dur a terme una campanya de màrqueting que consisteix a incentivar la clientela a recomanar la botiga a través de les xarxes socials, així com a crear una comunitat perquè la gent pugui explicar la seva experiència de consum i aportar idees. Quines variables del màrqueting digital està utilitzant? Expliqueu-les breument. [0,6 punts]
3.5. Identifiqueu totes les fonts de finançament que ha utilitzat la Maria per a engegar el negoci de la botiga i classifiqueu-les segons la procedència i el termini. [0,4 punts]
Exercici 2 — OPCIÓ B: productivitat global · Apartat 2.4 · Opció B
0,5 punts
· Apartat 2.4 · Opció B
Trieu UNA de les dues opcions (A o B) de l'apartat 2.4. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).
Opció B
Dades de l'any 2024 (quantitat i preu unitari en euros):
- Hores de treball: 80.000 hores; 30 €
- Matèria primera: 1.000.000 kg; 8 €
- Hores de maquinària: 60.000 hores; 15 €
- Producte 1: 15.000 unitats; 600 €
- Producte 2: 22.000 unitats; 300 €
2.4. A la taula es mostren les quantitats i els preus de la producció obtinguda (producte 1 i producte 2), i les quantitats i els preus dels costos suportats (hores de treball, matèria primera i hores de maquinària) corresponents a l'any 2024. Calculeu la productivitat global de l'empresa d'aquest any (2024) i la taxa de variació respecte a l'any anterior, sabent que el valor de la productivitat de l'any 2023 va ser d'1,3. Interpreteu el resultat obtingut.
Nota: Escriviu la fórmula de càlcul de la productivitat global i de la taxa de variació, a més de l'obtenció dels dos resultats. [0,5 punts]
El departament de producció d'Àneu Esports, SL, una empresa catalana que es dedica a confeccionar i vendre roba esportiva d'alta muntanya, està dissenyant unes jaquetes tècniques impermeables molt lleugeres. Els venedors de les botigues detecten que darrerament els clients opten per roba elàstica amb un alt nivell d'aïllament tèrmic. Són venedors molt competents, ja que tenen els coneixements òptims per a descobrir les necessitats dels clients perquè el producte es pugui vendre.
Per a una producció estimada de 500 jaquetes, s'han considerat uns costos fixos totals de 140.000 €/any i uns costos variables totals de 175.000 €. El tècnic del departament de comptabilitat ha calculat que el marge de contribució o de cobertura ha de ser de 350 €. Aquest tècnic és qui calcula els costos de la inversió i qui gestiona els recursos necessaris per a dur-la a terme.
Dades de l'apartat 3.2 (per produir 500 jaquetes):
- Mètode Win: 800 hores treballades; 3 màquines
- Mètode Top: 820 hores treballades; 3 màquines
3.1. A partir de les dades de l'enunciat, determineu el preu unitari de cada jaqueta. A continuació, calculeu el punt mort o llindar de rendibilitat. Finalment, digueu què hauria de passar perquè l'empresa fos eficaç el primer any de posada en marxa del nou producte, tenint en compte que l'objectiu d'Àneu Esports, SL per al primer any és, com a mínim, cobrir els costos de producció i que no vol que el preu de venda de les jaquetes superi els 800 €. [0,75 punts]
3.2. L'empresa Àneu Esports, SL analitza dos nous mètodes de producció, Win i Top, per a produir les 500 jaquetes (vegeu les dades). Quin dels dos mètodes és tècnicament més eficient? Per què? [0,5 punts]
3.3. Llegiu atentament l'enunciat i detecteu quines àrees funcionals s'hi veuen reflectides. Expliqueu breument què fa cadascuna. [0,75 punts]
3.4. Àneu Esports, SL és un referent en el mercat de roba esportiva d'alta muntanya i moltes empreses europees volen vendre els seus productes. L'empresa catalana té clar que, de moment, vol fer una distribució selectiva. Expliqueu en què consisteix aquest tipus de distribució. [0,5 punts]
En un poble de la costa del Baix Ebre, l'empresa Motamet, SA es dedica a la fabricació i venda de motos d'aigua.
Dades de l'apartat 3.3:
- Motor Corremolt: desemborsament inicial 8.000 €; fluxos de caixa nets any 1: 4.000 €; any 2: 6.000 €
- Motor Corremés: desemborsament inicial 11.000 €; fluxos de caixa nets any 1: 2.000 €; any 2: 2.000 €; any 3: 8.000 €; any 4: 20.000 €
3.1. L'empresa proporciona les informacions següents: té uns costos totals de 4.000.000 €, els costos variables per a la producció de cada moto d'aigua (cost variable unitari) són de 3.000 €, al cap de l'any ha produït 500 motos i cada moto la ven a un preu unitari de 4.000 €. La gerenta de Motamet, SA us demana que l'ajudeu a calcular quantes motos ha de vendre perquè la fabricació sigui rendible. Per fer-ho, calculeu el punt mort o llindar de rendibilitat i interpreteu el resultat obtingut. [0,9 punts]
3.2. A la comarca veïna del Baix Camp hi ha una empresa, Salvcamp, SL, que fabrica salvavides per a motos d'aigua. Ven cada unitat a un preu unitari de 65 €, els costos variables unitaris són de 35 € i els costos fixos totals anuals són de 30.000 €. Determineu el benefici total anual d'aquesta empresa si ven 1.666 salvavides. [0,7 punts]
3.3. L'empresa Motamet, SA, que actualment té un procés de producció que només es basa en el muntatge de les diferents peces de les motos, es planteja la possibilitat d'invertir en la fabricació de motors per a motos d'aigua. Té la possibilitat de fer dues inversions: el Motor Corremolt o el Motor Corremés (vegeu les dades). Determineu quina inversió és millor tenint en compte el criteri del termini de recuperació (o payback) i justifiqueu la resposta. A continuació, digueu un inconvenient d'aquest mètode estàtic. [0,9 punts]
L'empresa El Món sobre Dues Rodes, SL es dedicava a la fabricació i venda de bicicletes elèctriques i, des de fa pocs anys, també es dedica a la fabricació i venda de patinets elèctrics. A fi de facilitar els càlculs, té separada la comptabilitat de cadascun dels productes.
Informació sobre les bicicletes elèctriques: l'any passat va fabricar i vendre 775 bicicletes elèctriques i va arribar a la capacitat màxima de fabricació. El preu de venda de les bicicletes va ser de 950 €/unitat. Els costos fixos totals anuals assignats a aquest producte van ser de 382.250 €/any. Costos variables totals anuals: mà d'obra 20.000 €; matèria primera 210.000 €; energia 80.000 €.
Informació sobre els patinets elèctrics: el mateix any, va fabricar i vendre 200 patinets elèctrics a un preu de 550 €/unitat i també va arribar a la capacitat màxima de fabricació. Els costos fixos totals anuals assignats a aquest producte van ser de 30.000 €/any. Costos variables totals anuals: mà d'obra 10.000 €; matèria primera 40.000 €; energia 10.000 €.
5.1. A partir de les dades de l'enunciat, corresponents a l'any passat, responeu a les qüestions següents:
a) Calculeu el llindar de rendibilitat (o punt mort) de cada producte i, a continuació, expliqueu què signifiquen els resultats obtinguts. [1 punt]
b) Calculeu el benefici total tant per a les bicicletes com per als patinets elèctrics. [0,7 punts] [1,7 punts]
5.2. Per a aquest any, es modificaran les condicions respecte a l'any anterior:
— Els costos fixos totals anuals dels dos productes s'incrementaran un 6 %.
— Quant als costos variables anuals totals, la mà d'obra i l'energia s'incrementaran un 10 %. En canvi, els imports de la matèria primera continuaran sent els mateixos que l'any anterior per als dos productes (210.000 € per a les bicicletes elèctriques i 40.000 € per als patinets elèctrics).
— Es vol fabricar la mateixa quantitat de bicicletes elèctriques i patinets elèctrics que l'any anterior (la capacitat màxima és de 775 unitats per a les bicicletes elèctriques i de 200 unitats per als patinets elèctrics).
— El nou preu de les bicicletes elèctriques serà de 997,4 €.
— El nou preu dels patinets elèctrics serà de 550 €.
Tenint en compte aquestes noves condicions, quin serà el nou llindar de rendibilitat (o punt mort) de cada producte? Augmentarà el punt mort respecte de l'any anterior? (Si és el cas, arrodoniu a l'alça el valor del punt mort.) [0,8 punts]
Mobildur és una empresa que cotitza en borsa i el seu capital social està format per accions. Aquesta empresa es dedica a fabricar fundes per a mòbils de gran resistència i elasticitat, que estan molt ben valorades pels clients.
L'any 2022, el gerent de l'empresa va decidir ampliar mercats i internacionalitzar-la. Per acompanyar aquest projecte, va decidir vendre el seu producte a un preu excepcional de 0,6 €/unitat, amb un marge de contribució de 0,4 €/unitat. Aquest preu de 0,6 €/unitat permetria a l'empresa introduir el producte en el mercat a un preu més baix que el de la competència. Addicionalment, sabem que l'empresa presentava uns costos fixos totals anuals formats per dues partides: uns costos fixos totals anuals de personal de 5.000.000 € i unes amortitzacions de l'immobilitzat totals anuals fixes de 10.000.000 €, que el gerent estimava molt elevades (massa immobilitzat) en relació amb els seus competidors.
Pel que fa a l'any 2023, l'entorn es presenta molt complicat per l'efecte que la inflació creixent està provocant a empreses i famílies. Pel que fa als costos, l'empresa estima que els costos fixos totals anuals creixeran un 5 % respecte del total de costos fixos anuals de l'any 2022, per sobre de la competència. Els costos variables totals anuals creixeran un 20 %, per sobre de la competència, tot i que hi ha un aspecte favorable: els descomptes que el Govern ha proposat aplicar en el preu de la llum i els combustibles. Per tot això, el 2023 Mobildur canviarà el seu baix preu de venda inicial per un altre de 0,99 €/unitat, la qual cosa permetrà la recuperació dels marges comercials. Els costos variables unitaris de l'empresa per a l'any 2023 seran de 0,24 €/unitat de producte.
5.1. Calculeu el llindar de rendibilitat (o punt mort) de Mobildur per a l'any 2023 i argumenteu-ne la viabilitat econòmica, si l'empresa té una capacitat productiva màxima de 50.000.000 d'unitats anuals. [0,8 punts]
5.2. Expliqueu en què consisteix cada una de les variables internes (fortaleses i debilitats) i externes (oportunitats i amenaces) de l'anàlisi DAFO i, a continuació, escriviu un sol exemple de cadascuna (que pot ser del 2022 o del 2023) extret de l'enunciat. [0,8 punts]
5.3. A partir de les dades que aporta l'enunciat d'aquest exercici, argumenteu quina és la forma jurídica de l'empresa i indiqueu la responsabilitat que tindrien els socis davant els deutes de la companyia i el capital social mínim d'aquest tipus de societat. [0,6 punts]
5.4. Dues de les estratègies de la variable preu del màrqueting mix són l'estratègia de penetració i l'estratègia de preus psicològics. En el text de l'enunciat s'esmenten dos preus: 0,6 €/u i 0,99 €/u. Decidiu quin forma part de l'estratègia de penetració i quin podem considerar que pertany a l'estratègia de preus psicològics. Argumenteu la resposta. [0,3 punts]
Fa uns anys, en Pere va muntar una societat unipersonal per a dedicar-se a la fabricació de videojocs. L'any passat es va centrar exclusivament en la fabricació d'un únic component que ja tenia patentat i que venia a unes altres empreses del sector, les quals l'incorporaven al producte final que posaven al mercat.
L'any passat, en concret, va fabricar i vendre 1.200 unitats d'aquest component a un preu de 50 €/unitat, i els costos fixos i variables totals de les diferents despeses van ser els següents:
Costos fixos totals (CF) anuals: gerència i administració 12.000 €; personal fix 21.000 €; lloguers 1.800 €; assegurances 400 €; altres despeses fixes 875 €.
Costos variables totals (CV) anuals: mà d'obra vinculada a la producció 12.000 €; matèria primera 1.800 €; materials auxiliars 1.200 €; energia i comunicació 600 €.
5.1. A partir de les dades de l'enunciat, calculeu el punt mort (o llindar del benefici) anual i argumenteu quina informació es desprèn del valor obtingut. [0,8 punts]
5.2. L'any passat, l'objectiu d'en Pere era arribar a uns beneficis de 9.000 €. Amb les dades de l'enunciat, calculeu si va obtenir beneficis o pèrdues, i argumenteu si va assolir el seu objectiu. [0,8 punts]
5.3. De cara a l'any vinent es produirà una nova situació amb les característiques següents:
— en Pere podrà fabricar i vendre la mateixa quantitat de producte que l'any passat: 1.200 unitats;
— els costos variables totals seran els mateixos que els imports proporcionats a l'enunciat;
— els costos fixos totals es veuran modificats: en concret, els costos de personal fix i els lloguers s'incrementaran un 5 %, mentre que la resta de partides no es modificaran (seran els mateixos imports que a l'enunciat).
a) Tenint en compte aquesta nova situació, determineu quin serà l'import total dels costos fixos anuals l'any vinent. [0,4 punts]
b) Amb aquesta nova situació, calculeu a quin preu hauria de vendre el producte en Pere l'any vinent si vol incrementar els beneficis que va obtenir l'any passat (que heu calculat en l'apartat 5.2) un 15 %. Per a deduir el nou preu, utilitzeu la fórmula del benefici. [0,5 punts] [0,9 punts]
S'ha fet una anàlisi dels costos de producció en l'empresa Shiitakefood, SL, que es dedica a la producció i a la venda del fong xiitake (un bolet comestible originari de l'est d'Àsia) a restaurants i a centrals de compres de grans superfícies de distribució. En aquesta anàlisi, s'ha confeccionat la següent llista de costos, que corresponen a una producció de 15.000 kg de fong en un cicle anual:
Costos fixos i variables anuals per a una producció de 15.000 kg | Import (€)
Personal fix de gerència i administració | 25.000
Personal fix especialista i peons, incloent-hi la Seguretat Social | 35.000
Lloguer fix de locals i amortitzacions | 20.000
Matèries primeres: serradures, cereals, llavors, micelis i altres | 24.000
Despeses fixes de gasoil i energia elèctrica | 10.000
Despeses fixes de manteniment i altres | 6.000
Mà d'obra variable per a recol·lecció (és eventual) | 14.000
Despeses variables de gasoil i altres, per a transports | 7.000
Despeses fixes per impostos | 4.000
Matèries auxiliars: sacs i bosses | 15.000
5.1. Determineu el conjunt de costos fixos i variables de l'empresa Shiitakefood, SL per a una producció de 15.000 kg de fong en un cicle anual, i calculeu el punt mort si el preu de venda del fong xiitake és de 12 €/kg. Interpreteu el resultat del punt mort. [1,5 punts]
5.2. Sabent que els costos fixos són els mateixos que figuren en la taula, calculeu el benefici de l'empresa si la producció de fong és ara de 20.000 kg/any i el preu de venda és de 12 €/kg. [0,5 punts]
5.3. Tenint en compte les dades de la taula, quants kg/any de fong xiitake s'haurien de produir per a obtenir un benefici empresarial de 20.000 euros/any si el preu de venda és de 12 €/kg? [0,5 punts]
L'empresa familiar Verdures, SL es dedicava a la producció i venda de diferents productes hortícoles que conreava a les seves finques. Aquesta activitat li suposava cada any unes despeses molt elevades de mà d'obra i molta inversió en maquinària. Els costos fixos totals eren de 50.400 €/any i, quan feien els comptes anuals, sempre arribaven a la conclusió que la rendibilitat aconseguida no compensava tot l'esforç que hi dedicaven.
Per això, van canviar l'estratègia i es van centrar en la producció i venda d'un sol producte de temporada, que van decidir comercialitzar en paquets d'1 kg. Amb aquesta nova estratègia:
— els costos variables unitaris (els costos de producció i distribució) eren de 2,5 €/paquet;
— cada paquet d'1 kg el venien a un preu de 18 €/paquet, ja que van considerar que inicialment el preu de venda al públic no havia de superar el llindar dels 20 €/paquet;
— els costos fixos totals es van reduir considerablement i van passar a ser de 12.600 €/any (una quarta part dels costos fixos totals dels anys anteriors).
5.1. Tenint en compte la nova estratègia, calculeu el punt mort, és a dir, quants paquets d'1 kg havien de vendre per a no perdre ni guanyar diners. Interpreteu el resultat. [0,8 punts]
5.2. Fa uns mesos, veient que realment el seu producte tenia molt d'èxit perquè es tractava d'un producte de proximitat, l'empresa Verdures, SL va decidir canviar de nou l'estratègia ampliant els canals de comercialització mitjançant Internet. Per temes logístics, han canviat els envasos, però els paquets continuen sent d'1 kg. Els costos fixos totals ara són de 14.000 €/any i els costos variables unitaris han pujat a 3 €/paquet.
Amb aquestes noves condicions, si el preu de venda és de 15 €/paquet, calculeu quants paquets haurien de produir i vendre per a aconseguir uns beneficis de 40.000 €. [0,5 punts]
5.3. L'empresa familiar Verdures, SL és una societat de responsabilitat limitada. Quin és el nombre mínim de socis que es necessita per a constituir-la? Quina responsabilitat té el soci o socis? Quin és el capital mínim que s'ha d'aportar per a la constitució d'una societat de responsabilitat limitada? [1,2 punts]
Rodes, SA és una empresa que fabrica pneumàtics per a vehicles industrials. Per a la producció de cadascun dels pneumàtics que fabrica necessita 3 unitats del producte A i 5 unitats del producte B. A part, coneixem les dades següents d'aquesta empresa:
— Costos fixos:
• Despeses de personal: 10.000.000 € anuals.
• Import de la maquinària i la nau industrial (amortització en 10 anys): 150.000.000 €.
— Preu unitari del producte A: 5 €.
— Preu unitari del producte B: 2 €.
— Marge de contribució del producte (pneumàtics per a vehicles industrials): 20 €.
— Capacitat productiva anual màxima: 2.000.000 unitats/any.
5.1. Calculeu el llindar de rendibilitat (o punt mort) anual d'aquest negoci i argumenteu-ne la viabilitat econòmica. [0,8 punts]
5.2. L'any següent, el preu de venda del producte de Rodes, SA puja fins als 50 € per a compensar l'increment de costos causat per la inflació. Si sabem que el nou punt mort de l'empresa s'estableix en 1.500.000 unitats, calculeu, utilitzant la fórmula del punt mort, els costos variables unitaris de l'empresa i el marge de contribució. El total de costos fixos és el mateix que consta en l'enunciat. [0,8 punts]
5.3. Esmenteu dues opcions que tindria Rodes, SA a llarg termini per a reduir l'elevat llindar de rendibilitat (o punt mort) que presenta l'empresa. [0,4 punts]
5.4. El gerent de Rodes, SA, després de fer el pla d'empresa, ha identificat una sèrie de factors que podrien influir en la implantació estratègica a la seva empresa:
a) Les instal·lacions de l'empresa són obsoletes.
b) Hi ha hagut canvis en la legislació sobre la fabricació de pneumàtics que no els seran favorables.
c) Fabriquen pneumàtics personalitzats i adaptats al client.
d) Tenen una ubicació molt favorable per a la logística interna de l'empresa.
e) Hi ha hagut una millora en la situació econòmica del mercat dels pneumàtics.
f) Hi ha economies d'escala en la producció del seu producte, la qual cosa els permet ser competitius.
g) El lloguer del local és molt elevat, tenint en compte el nivell d'ingressos per vendes d'aquesta empresa.
h) El Govern prepara una pujada important dels costos de l'electricitat.
i) És un mercat en creixement com a conseqüència de l'increment de vendes de cotxes elèctrics.
j) Té un personal motivat i preparat.
Feu l'anàlisi DAFO d'aquesta empresa col·locant les lletres de cada factor (a, b, c, d, e, f, g, h, i, j) a la casella corresponent (fortaleses, debilitats, oportunitats, amenaces). Tingueu en compte que cada lletra només pot anar a una casella. [0,5 punts]