Producció i costos: exercicis de selectivitat d'Empresa i Disseny de Models de Negoci (Comunitat Valenciana) · PAU Mentor
Producció i costos: exercicis de selectivitat d'Empresa i Disseny de Models de Negoci (Comunitat Valenciana)
28 exercicis oficials de Producció i costos dels exàmens d'Empresa i Disseny de Models de Negoci de la PAU de Comunitat Valenciana, amb l'enunciat i un simulacre amb correcció.
Exercici 8 — Exercici 2 B: llindar de rendibilitat
2 punts
Exercici 2 · Opció B
L’empresa Ecological Sport es dedica a la distribució comercial de material esportiu sostenible. Resolgueu una de les següents opcions:
L'empresa Ecological Sport desitja crear una filial que es dedique al disseny, fabricació i venda de sabatilles de moda sostenible fabricades amb materials reciclats. Per a això, s'ha elaborat una previsió de costos mensuals (manteniment de maquinària 1.000 €; salaris del personal de disseny 6.350 €; despeses de publicitat digital 1.250 €; costos administratius 400 €) i costos per cada parell de sabatilles produït (materials reciclats 21 €; mà d'obra directa 11 €; embalatge i logística 8 €). S’estima un preu de venda de cada parell de 65 €.
Es demana:
a) Calculeu el llindar de rendibilitat i interpreteu el resultat. (Fins a 0,5 punts)
b) Representeu gràficament el llindar de rendibilitat. (Fins a 0,5 punts)
c) Si l'empresa vol obtenir un benefici anual de 42.000 €, quants parells de sabatilles hauria de produir i vendre mensualment per assolir-lo? (Fins a 0,5 punts)
d) Si les vendes mensuals foren de 400 parells de sabatilles, quin hauria de ser el preu de venda per obtenir un benefici anual de 42.000 €? (Fins a 0,5 punts)
Exercici 3 — Qüestió 3 A: localització d'una botiga
1 punts
· Opció A
En relació amb les estratègies empresarials, responeu una de les opcions següents:
Una firma de venda de peces d’alta costura, molt reconeguda internacionalment, ha decidit obrir una botiga a València. Expliqueu tres factors que ha de tenir en compte per a decidir-ne la localització.
Exercici 8 — Exercici 2 B: productivitat del treball, de la maquinària i global
2 punts
Exercici 2 · Opció B
La Polar és una empresa que fabrica gelats cremosos i saborosos elaborats amb les millors matèries primeres. Resoleu una de les opcions següents:
La Polar decideix avaluar el seu procés productiu. A partir d’una anàlisi de costos, sap que, el mes de maig, amb 10 màquines de congelació i 20 treballadors a temps complet (180 hores/mes cadascun) va obtenir 100.000 litres de gelat, que es van vendre a 9 € el litre. Cada màquina de congelació té uns costos d’ús mensuals de 210 € i el cost per treballador és de 15 €/hora.
El mes de juliol, la direcció de l’empresa decideix augmentar la producció un 25 % de litres i, per a fer-ho, analitza dues alternatives. La primera consisteix a augmentar la plantilla en 5 treballadors a temps complet; la segona consisteix a augmentar la plantilla en 3 treballadors a temps complet i en 4 treballadors a temps parcial amb una jornada del 60 %. Les dues alternatives requereixen la utilització d’una nova màquina de congelació addicional a les 10 ja existents. Els costos d’ús de cada màquina i els costos per treballador no canvien i el preu de venda de gelat tampoc.
a) Calculeu la productivitat del treball (per hora de treball) i la productivitat de la maquinària corresponent al mes de maig. Interpreteu els dos resultats. (Fins a 0,6 punts)
b) Calculeu la productivitat global de l’empresa el mes de maig. Interpreteu el resultat (Fins a 0,5 punts)
c) Calculeu la productivitat global el mes de juliol per a cadascuna de les alternatives de producció i indiqueu quina és la millor alternativa per a l’empresa. (Fins a 0,6 punts)
d) Una vegada seleccionada la millor alternativa, la productivitat global de l’empresa entre maig i juliol millorarà o empitjorarà? Justifiqueu la resposta amb el càlcul de la variació percentual de la productivitat global entre els dos mesos. (Fins a 0,3 punts)
Petunia Beneyto, una destacada empresària del sector tèxtil, vol adquirir unes naus de grans dimensions en un polígon industrial amb prou capacitat per a instal·lar una de les seues plantes de producció. Expliqueu tres factors de localització que hauria de considerar per a prendre la decisió.
Exercici 8 — Exercici 2 A: llindar de rendibilitat (Ideal T-Shirt)
2 punts
Exercici 2 · Opció A
La família Marañón és propietària de dues empreses del sector tèxtil. La primera, Ideal T-Shirt, està dedicada al disseny, la fabricació i la venda de samarretes de qualitat. La segona, Moda T-Shirt, comercialitza samarretes d’inspiració manga, que compra a diferents majoristes japonesos.
Se sol·licita que resolgueu una de les opcions següents:
Ideal T-Shirt, per a exercir la seua activitat, incorre el 2025 en uns costos fixos de 2.500 € al mes i uns costos variables de 10 € per unitat fabricada. El preu de venda de cada samarreta és de 30 €.
a) Quin nombre mínim de samarretes hauria de vendre l’empresa el 2025 per a acabar l’any sense pèrdues? (Fins a 0,5 punts)
b) Representeu gràficament el llindar de rendibilitat o punt mort. Indiqueu en el gràfic quin rang d’unitats venudes comporta pèrdues per a l’empresa i quin rang comporta beneficis. (Fins a 0,5 punts)
c) Una coneguda empresa d’àmbit nacional li encarrega una comanda exclusiva de 250 samarretes personalitzades per a regalar als seus empleats en la festa de la primavera que se celebra l’abril de 2025. Ideal T-Shirt decideix atendre el mes d’abril únicament la comanda d’aquesta empresa i vol obtenir un benefici mensual de 3.000 €. Considerant que els costos no varien, quin és el preu més baix de venda per samarreta personalitzada que garanteix a l’empresa obtenir aquest benefici el mes d’abril? (Fins a 0,5 punts).
d) El juny de 2025, per un problema en el proveïment de matèries primeres, s’incrementa el preu del teixit natural usat per a fabricar les samarretes, raó per la qual cosa el cost variable unitari s’incrementa un 10%, mentre que els costos fixos es mantenen constants. Tenint en compte que el preu de venda de les samarretes és de 30 € cada unitat, quantes samarretes haurà de vendre al juny per a obtenir un benefici en aquest mes de, com a mínim, 1.000 €? (Fins a 0,5 punts).
Expliqueu la veracitat o falsedat de la següent afirmació: “El llindar de rendibilitat de l’empresa és el nivell de costos per al qual l’empresa no obté ni pèrdues ni beneficis.”
Exercici 6 — Qüestió 6 B: costos directes i indirectes
1 punts
· Opció B
Responeu a una de les opcions següents:
En una empresa que produeix una àmplia varietat de paviments i revestiments ceràmics, justifiqueu quins dels següents costos són directes i quins indirectes:
a) Compra de matèries primeres (argiles, esmalts, etc.).
b) Segur d’incendis dels magatzems.
c) Compra de material d’oficina del departament de comptabilitat.
Exercici 8 — Exercici 2 A: productivitat per treballadora i global (La Tradicional)
2 punts
Exercici 2 · Opció A
La Tradicional és una empresa especialitzada en l’alta confecció de vestits d’indumentària regional de dona. Resoleu una de les opcions següents:
El 2023 van treballar en l’empresa 8 modistes a temps complet (8 hores diàries) durant 210 dies, amb un cost per modista de 14 € per hora. Per a cada vestit van utilitzar 5 metres de tela, a 200 € el metre. Van confeccionar un total de 300 vestits regionals a un preu de venda de 2.200 € cadascun.
El 2024 l’empresa va contractar una modista més a temps complet durant el mateix nombre de dies. El cost laboral per hora es va incrementar un 5% i el cost de la tela un 3%. La producció va ser de 360 vestits i el preu de cada vestit confeccionat de 2.350 €.
a) Calculeu la productivitat per treballadora en 2023 i 2024. Interpreteu el seu significat. (Fins a 0,6 punts)
b) Calculeu la productivitat global de l’empresa en 2023 i 2024. (Fins a 0,8 punts)
c) Calculeu la variació percentual que ha registrat la productivitat global de l’empresa entre 2023 i 2024. Millora o empitjora d’un any a un altre? Expliqueu a què es deu. (Fins a 0,6 punts)
Exercici 8 — Exercici 2 A: costos, benefici i llindar de rendibilitat (3Decor)
2 punts
Exercici 2 · Opció A
3Decor és una petita empresa que es dedica a la producció, amb impressores 3D, de figures decoratives de resina pintades a mà.
Resoleu una de les opcions següents:
El preu de venda és de 20 € per figura i els costos es divideixen en els conceptes següents:
• Lloguer impressores 3D: 960 € a l’any.
• Resina: 3 € per figura.
• Pintures i esmalts: 1 € per figura.
• Sous: 36.400 € a l’any.
• Lloguer local: 6.000 € a l’any.
Es demana:
a) Calculeu els costos fixos, els costos variables, els ingressos i els beneficis si 3Decor produeix i ven 5.000 figures a l’any. (Fins a 0,8 punts)
b) Determineu el llindar de rendibilitat de l’empresa i representeu-lo gràficament. (Fins a 1 punt)
c) Usant els resultats de l’apartat b) Expliqueu si s’obtindrien beneficis produint 3.500 figures a l’any. (Fins a 0,2 punts)
Exercici 13 — Exercicis numèrics (en responeu 2 de 4) · Exercicis numèrics (dos de quatre)
4 punts
Exercicis numèrics. Responeu DOS dels quatre exercicis (si en responeu més, només es corregeixen els dos primers que conteste).
Exercici 1
A 31 de desembre de 2023 es disposa de la informació següent d’una boutique:
• Les compres de vestits per a vendre’ls han ascendit a 50.000 €. D’aquestes, sabem que en data d’elaboració del balanç en queden pendents de pagament el 10 %.
• En el compte corrent disposa de 4.862,5 €.
• En data de tancament, disposa en el magatzem de vestits per a vendre’ls per valor de 15.000 €.
• La despesa de la llum ascendeix a 2.800 €.
• L’1 de juliol de 2020 va adquirir un ordinador per 2.700 €. Se n’estima una vida útil de 4 anys i un valor residual nul.
• Els programes d’ordinador es van renovar l’1 de gener de 2022 per 1.500 €. Se n’estima una vida útil de 3 anys i un valor residual nul.
• El capital social és de 30.000 €.
• Té deutes amb entitats de crèdit per un import de 4.000 €. D’aquests, un 30 % han de pagar-se en 2024 i la resta a partir de 2025. Els interessos corresponents a 2023 d’aquests deutes han ascendit a 200 €.
• La reserva legal ascendeix a 8.500 €.
• Les vendes de vestits han ascendit a 95.000 €. Sabem que el 90 % de les vendes es van realitzar al comptat, i va quedar pendent de cobrament la resta.
• Els salaris dels treballadors ascendeixen a 25.000 €. Addicionalment, la Seguretat Social a càrrec de l’empresa suposa el 20 % de l’import dels salaris.
• El mobiliari del local el va adquirir l’1 d’octubre de 2019 per 15.000 €. La seua vida útil s’estima en 10 anys, i el seu valor residual es considera nul.
• El local en el qual desenvolupa la seua activitat el té llogat. L’import mensual que paga pel lloguer és de 1.500 €.
• En el cas que s’obtinguen beneficis, l’impost sobre el benefici suposa el 25 % del resultat abans d’impostos (i s’assumiria que en la data de tancament ja hauria sigut pagat).
A partir de la informació anterior, es demana que:
a) Calculeu l’amortització anual i l’acumulada dels elements d’immobilitzat que apareixen en l’enunciat. (Fins a 0,3 punts)
b) Elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa. (Fins a 0,5 punts)
c) Elaboreu el balanç de l’empresa. (Fins a 1,2 punts)
Exercici 2
La directora de desenvolupament d’una empresa està estudiant la possibilitat d’emprendre una nova activitat, per a això el seu equip li ha presentat dos projectes alternatius. El desenvolupament temporal d’aquests projectes d’inversió és el següent:
Projecte A: desemborsament inicial 1.250.000 €.
Cobraments (€): any 1, 180.000; any 2, 320.000; any 3, 600.000; any 4, 700.000; any 5, 850.000.
Pagaments (€): any 1, 80.000; any 2, 120.000; any 3, 200.000; any 4, 200.000; any 5, 250.000.
Projecte B: desemborsament inicial 900.000 €.
Cobraments (€): any 1, 150.000; any 2, 350.000; any 3, 500.000; any 4, 800.000; any 5, 1.600.000.
Pagaments (€): any 1, 300.000; any 2, 200.000; any 3, 200.000; any 4, 300.000; any 5, 400.000.
Es demana que:
a) Calculeu els fluxos nets de caixa per a cada any. (Fins a 0,2 punts)
b) Calculeu el termini de recuperació o payback per a cadascun dels projectes d’inversió. Ordeneu-los d’acord amb aquest criteri i raoneu la resposta. (Fins a 0,8 punts)
c) Considerant que la taxa de descompte és del 5 %, calculeu el valor actual net (VAN) per a cadascun dels projectes. Expliqueu si són viables i raoneu amb quin es quedaria d’acord amb aquest criteri. (Fins a 0,8 punts)
d) Quin projecte recomanaríeu a la directora de desenvolupament? Raoneu la resposta. (Fins a 0,2 punts)
Exercici 3
A Cobert és una empresa que es dedica a la producció de jocs de coberteria formats per una cullera, una forqueta i un ganivet. Cada joc es ven a un preu de 4 €. El cost mensual de manteniment de cadascuna de les màquines utilitzades en la producció ascendeix a 1.400 €. A més, els costos laborals són de 1.800 € al mes per cadascun dels seus treballadors. Es preveu que les vendes mensuals arriben als 10.000 jocs de coberteria. Aquest nivell de producció es pot aconseguir amb qualsevol de les opcions següents:
Opció A: 11 màquines i 8 treballadors.
Opció B: 8 màquines i 10 treballadors.
Opció C: 4 màquines i 14 treballadors.
a) Quina de les tres opcions és més eficient econòmicament? Per què? (Fins a 0,5 punts)
b) Calculeu la productivitat global de cadascuna de les tres opcions. (Fins a 0,6 punts)
c) Calculeu la productivitat del treball per a cadascuna de les opcions. Què significa que una opció presente una productivitat major que una altra? (Fins a 0,9 punts)
Exercici 4
Cintó per Cintó és un taller dedicat a la fabricació de cinturons de cuir amb una sivella cadascun. Fins ara ha comprat les sivelles a un proveïdor que cobra 6 € per cadascuna. S’està avaluant la possibilitat que Cintó per Cintó produïsca les seues pròpies sivelles. Per a això, caldria contractar un treballador addicional amb un sou de 21.000 € anuals i llogar maquinària especialitzada per 1.400 € a l’any. A més, el cost de les matèries primeres utilitzades per a la fabricació de les sivelles seria de 2 € per sivella.
a) Si Cintó per Cintó venguera 10.000 cinturons a l’any, li convindria comprar o produir les sivelles? (Fins a 0,6 punts)
b) A partir de quina quantitat de cinturons resultaria més rendible produir les sivelles que comprar-les? (Fins a 0,6 punts)
c) Representeu gràficament els costos de comprar-les i de produir-les i indiqueu en el gràfic el rang de sivelles per al qual és preferible produir-les i el rang per al qual és preferible comprar-les. (Fins a 0,8 punts)
Exercici 4 — Qüestió 4: localització d'una fàbrica de conserves
1 punts
Un grup d’inversors està pensant muntar una fàbrica de conserves ecològiques a Castelló. Expliqueu de forma raonada tres factors que hagen de tenir en compte per a decidir-ne la localització.
Exercici 11 — Qüestió 11: el lloguer del local com a cost
1 punts
Raoneu la veracitat o falsedat de l’afirmació següent: “El lloguer del local de l’empresa és un cost variable perquè el seu import pot canviar en funció de les clàusules d’actualització del contracte de lloguer”.
Si en una empresa només augmenta el salari que ha de pagar als seus treballadors, però es mantenen constants la resta de les variables (preu, producció, quantitat de factors usats, etc.), com es veurà afectada la productivitat del treball? I la productivitat global?
Exercici 13 — Exercicis numèrics (en responeu 2 de 4) · Exercicis numèrics (dos de quatre)
4 punts
Exercicis numèrics. Responeu DOS dels quatre exercicis (si en responeu més, només es corregeixen els dos primers que conteste).
Exercici 1
Un grup d'amics està creant L'olivera mil·lenària, una empresa que es dedicarà a la producció d'oli d'oliva, i han de decidir entre diverses opcions de producció alternatives. Cada opció combina un nombre diferent de treballadors i màquines per a produir la mateixa quantitat, 7.500 litres d'oli al mes. El cost mensual de manteniment i d'ús de cada màquina és de 400 €. El cost laboral de cada treballador és de 1.500 € al mes. Planegen vendre als detallistes cada litre d'oli a 3,50 €.
Opció A: 9 màquines i 4 treballadors.
Opció B: 7 màquines i 6 treballadors.
Opció C: 3 màquines i 8 treballadors.
Es demana:
a) Calculeu la productivitat del treball i la productivitat del capital de cadascuna de les opcions. (Fins a 0,9 punts)
b) Calculeu la productivitat global de cada opció i indiqueu en quina és major. (Fins a 0,9 punts)
c) Quina és l'opció més eficient des del punt de vista econòmic? Justifiqueu la resposta. (Fins a 0,2 punts)
Exercici 2
Les portes del paradís és una petita empresa que es dedica a la producció de portes d'interior. El 2021 va vendre cada porta per 160 €. Per a fabricar cada porta va gastar 7 € en elements metàl·lics, com ara tiradors, panys i frontisses, 1 € en coles i adhesius, 2 € en pintura i vernís i 80 € en fusta. A més, cada mes va pagar 6.000 € en concepte de sous, 30 € en assegurances i 620 € en el lloguer del local.
a) Calculeu el cost fix i el cost variable unitari. (Fins a 0,4 punts)
b) Determineu el llindar de rendibilitat de Les portes del paradís i representeu-lo gràficament. (Fins a 1 punt)
c) El 2022 va negociar amb els seus proveïdors una reducció del 2,5% en el preu de la fusta. D'altra banda, el cost del lloguer del local es va incrementar en un 5%. La resta dels costos no es van alterar i el preu de venda de les portes es va mantenir igual que el 2021. Calculeu com van afectar aquests canvis al llindar de rendibilitat. (Fins a 0,6 punts)
Exercici 3
A 31 de desembre de 2022 es disposa de la informació següent d'una llibreria:
• Les compres de llibres per a la seua venda han ascendit a 80.000 €. D'aquestes, a data d'elaboració del balanç, sabem que únicament queden pendents de pagament el 15%.
• En compte corrent disposa de 17.881,25 €.
• Disposa de llibres per a la seua venda per valor de 24.375 €.
• Els rebuts de la llum ascendeixen a 2.200 €.
• L'1 de gener de 2020 va adquirir un ordinador per 2.500 €, per al qual s'estima una vida útil de 4 anys i un valor residual nul. Els programes d'ordinador es van renovar l'1 de gener de 2021 per 1.800 €, per als quals s’estima una vida útil de 3 anys i un valor residual nul.
• El capital social és de 60.000 €.
• Té deutes amb entitats de crèdit per import de 6.000 €. D'aquestes, un 30% s’hauran de pagar el 2023 i la resta a partir del 2024. Els interessos corresponents al 2022 d'aquests deutes han ascendit a 3.000 €.
• La reserva legal ascendeix a 12.000 €.
• Les vendes de llibres han ascendit a 200.000 €. Sabem que el 70% de les vendes es van realitzar al comptat; en queda pendent de cobrament la resta.
• Els salaris dels treballadors ascendeixen a 30.000 €. Addicionalment, la Seguretat Social a càrrec de l'empresa suposa el 22% de l'import d'aquests salaris.
• Disposa d'una furgoneta que va adquirir l'1 de setembre de 2019 per 45.000 €, per a la qual s’estima una vida útil de 5 anys i un valor residual nul.
• El local en què desenvolupa la seua activitat és de lloguer. L'import que paga pel lloguer és de 2.500 € per mes.
• L'impost sobre el benefici suposa el 25% del resultat abans d'impostos (en la data de tancament ja ha sigut pagat).
A partir de la informació anterior, es demana:
a) Calculeu l'amortització anual i l'acumulada dels elements d'immobilitzat que apareixen en l'enunciat. (Fins a 0,3 punts)
b) Elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l'empresa. (Fins a 0,5 punts)
c) Elaboreu el balanç de l'empresa. (Fins a 1,2 punts)
Exercici 4
Una empresa està considerant dos projectes d'inversió, tots dos de dos anys de duració, amb les característiques següents.
Projecte 1: desemborsament inicial 58.000 €; fluxos nets de caixa: any 1, 25.000 €; any 2, 35.500 €.
Projecte 2: desemborsament inicial 40.000 €; fluxos nets de caixa: any 1, 25.000 €; any 2, 17.000 €.
Sabent que la taxa de descompte (també denominada cost de capital) és del 3%:
a) Calculeu el valor actualitzat net (VAN) de cada projecte. D'acord amb aquest criteri, són tots dos projectes viables? Justifiqueu la resposta. (Fins a 0,8 punts)
b) Calculeu la taxa interna de rendibilitat (TIR) de tots dos projectes. D'acord amb aquest criteri, són tots dos projectes viables? Justifiqueu la resposta. (Fins a 0,8 punts)
c) Expliqueu la relació entre els resultats aconseguits amb aquests dos criteris de valoració. (Fins a 0,4 punts)
Exercici 4 — Qüestió 4: localització de dues empreses de cervesa
1 punts
Un empresari alemany vol muntar a València dues empreses. La primera, una gran fàbrica de cerveses; la segona, una botiga exclusiva per a la venda de cerveses artesanals. Expliqueu dos factors determinants que hauria de tenir en compte per a la localització de cadascuna de les dues empreses.
Exercici 7 — Qüestió 7: costos fixos i variables d'una empresa tèxtil
1 punts
Per a una empresa tèxtil que produeix camises i bruses, quins dels costos següents són fixos i quins variables? Justifiqueu la resposta.
a) Compra de botons.
b) Lloguer del local.
c) Assegurança d'incendis.
d) Adquisició de tela.
Exercici 8 — Qüestió 8: llindar de rendibilitat i cost del lloguer
1 punts
El llindar de rendibilitat d'una fàbrica de llums s'aconsegueix quan es produeixen 5.000 llums per mes. Com es veuria afectat el llindar de rendibilitat si augmentara el cost del lloguer dels locals en què l'empresa desenvolupa la seua activitat i totes les altres variables romangueren constants? Justifiqueu la resposta i representeu gràficament la situació inicial i final en un mateix gràfic.
Exercici 5 — Qüestió 5: especialització del treball
1 punts
Ximo, amo d’un forn de pa tradicional, ha d’organitzar el treball per a elaborar el pa. Ha pensat dividir la tasca perquè una persona s’especialitze a portar els sacs de farina, una altra, a pastar, i una tercera s’ocupe del forn. Indiqueu un avantatge i un inconvenient de l’especialització del treball.
Exercici 13 — Exercicis numèrics (en responeu 2 de 4) · Exercicis numèrics (dos de quatre)
4 punts
Exercicis numèrics. Responeu DOS dels quatre exercicis (si en responeu més, només es corregeixen els dos primers que conteste).
Exercici 1
Una empresa del sector tèxtil planeja produir 8.000 samarretes al mes, que vendria a un preu de 6 €/camiseta. Disposa de les opcions de producció següents:
Opció A: 8 treballadors i 10 màquines.
Opció B: 10 treballadors i 5 màquines.
Opció C: 16 treballadors i 2 màquines.
El cost laboral puja a 1.400 €/mes per treballador, mentre que el cost d’ús i manteniment de cada màquina és de 1.000 €/mes.
Es demana que...
a) Calculeu la productivitat del treball i la productivitat del capital de cadascuna de les opcions de producció. (Fins a 0,8 punts)
b) Calculeu la productivitat global de l’empresa per a cada opció. (Fins a 0,8 punts)
c) Quina de les tres opcions presenta una major eficiència econòmica? Per què? (Fins a 0,4 punts)
Exercici 2
CopyCat és una copisteria que cobra 3 cèntims d’euro per cada fotocòpia. Desenvolupa la seua activitat en un local llogat pel qual paga 400 € al mes. Les fotocopiadores que fa servir no són propietat seua, i paga un lloguer de 120 € al mes per totes elles. Per cada fotocòpia que fa, gasta 1 cèntim d’euro en concepte de paper i 1 cèntim d’euro per consum de tòner. La copisteria l’atén un empleat, el cost laboral del qual és de 1.200 € al mes.
Es demana que...
a) Calculeu els costos fixos i els costos variables unitaris de CopyCat. (Fins a 0,6 punts)
b) Quin és el llindar de rendibilitat de CopyCat? Representeu-lo gràficament. (Fins a 0,8 punts)
c) Quins beneficis obtindrà CopyCat si en un mes fa 250.000 fotocòpies? Calculeu també el cost i el benefici unitaris. (Fins a 0,6 punts)
Exercici 3
Amb data del 31 de desembre del 2021, es disposa de la informació següent d’una empresa dedicada a la comercialització d’articles de papereria:
• Les compres d’articles de papereria per vendre’ls han pujat a 50.000 €. En la data d’elaboració del balanç sabem que se n’ha pagat un 80%, i la resta ha quedat pendent de pagament.
• En un compte corrent disposa de 42.943,75 €.
• Al magatzem disposa de productes de papereria per un valor de 8.500 €.
• El rebut de la llum puja a 1.200 €.
• L’1 de gener del 2019 va adquirir un ordinador per 4.500 €. S’estima que tindrà una vida útil de 4 anys, i un valor residual nul. Els programes d’ordinador es van adquirir també a l’inici del 2019 per 1.500 €, i se’ls estima una vida útil de 3 anys i un valor residual nul.
• El capital social és de 210.000 €.
• Té deutes amb entitats de crèdit per un import de 40.000 €, les dates de devolució dels quals són les següents: el 30 de juny del 2022 caldrà tornar-ne el 25%; el 31 de desembre del 2022 venç un altre 25%; el 30 de juny del 2023 venç un altre 25%; i finalment, el 31 de desembre del 2023 té venciment la resta.
• Els interessos corresponents a l’any 2021 dels deutes anteriors han pujat a 2.500 €.
• La reserva legal puja a 47.000 €.
• Les vendes d’articles de papereria han pujat a 140.000 €. En la data d’elaboració del balanç sabem que se n’ha cobrat el 90%, i la resta ha quedat pendent de cobrament.
• Els salaris dels treballadors pugen a 25.000 €. Addicionalment, la seguretat social a càrrec de l’empresa suposa el 20% de l’import dels salaris.
• Desenvolupa la seua activitat en un local comercial que va adquirir l’1 de juliol del 2018 per 300.000 €, el 10% dels quals corresponen al valor del terreny. La vida útil de la construcció s’estima en 40 anys, mentre que el valor residual es considera que és nul.
• L’impost sobre el benefici suposa el 25% del resultat abans d’impostos (en la data de tancament, ja ha sigut pagat).
A partir de la informació anterior, es demana que...
a) Calculeu l’amortització anual i l’acumulada dels elements d’immobilitzat que apareixen en l’enunciat. (Fins a 0,3 punts)
b) Elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa. (Fins a 0,5 punts)
c) Elaboreu el balanç de l’empresa. (Fins a 1,2 punts)
Exercici 4
Una empresa es planteja actualment dos projectes d’inversió, amb les característiques següents:
Projecte 1: desemborsament inicial 70.000 €; fluxos nets de caixa: any 1, 55.000 €; any 2, 36.000 €; any 3, 36.000 €; any 4, 6.000 €.
Projecte 2: desemborsament inicial 50.000 €; fluxos nets de caixa: any 1, 40.000 €; any 2, 24.000 €; any 3, 20.000 €; any 4, 12.000 €.
Es demana que...
a) Amb el criteri del termini de recuperació, calculeu el temps que es necessitaria per a recuperar el desemborsament inicial de cadascun dels projectes d’inversió. (Fins a 0,8 punts)
b) Sabent que la taxa de descompte és del 5%, calculeu el valor actual net (VAN) de cadascun dels projectes. Indiqueu si són viables i raoneu la resposta. (Fins a 1 punt)
c) Si només es poguera desenvolupar un dels projectes, quin recomanaríeu que es duguera a terme? Raoneu la resposta sobre la base dels resultats dels apartats a) i b). (Fins a 0,2 punts)
Exercici 3 — Qüestió 3: localització d'una fàbrica i d'una botiga
1 punts
Recomanaríeu la mateixa localització per a una fàbrica de maquinària agrícola i per a una botiga de roba de marques de luxe? Raoneu la resposta, explicant dos dels factors de localització que faríeu servir en cada cas.
Exercici 10 — Qüestió 10: llindar de rendibilitat i preu de la matèria primera
1 punts
Com es veuria afectat el llindar de rendibilitat d’una empresa de fabricació de guitarres si puja el preu de la fusta que fa servir per a fabricar-les? Justifiqueu la resposta.
Exercici 3 — Qüestió 3: factors de localització d'una fàbrica de material sanitari
1 punts
El propietari d’una empresa tèxtil està buscant la ubicació idònia per a una nova fàbrica de gran dimensió dedicada a la producció de material sanitari contra el coronavirus, principalment mascaretes i equips individuals de protecció. Indiqueu tres factors de localització que li recomanaríeu que tinguera en consideració per a prendre la seua decisió. Justifiqueu la resposta.
Exercici 13 — Exercicis numèrics (en responeu 2 de 4) · Exercicis numèrics (dos de quatre)
4 punts
Exercicis numèrics. Responeu DOS dels quatre exercicis (si en responeu més, només es corregeixen els dos primers que conteste).
Exercici 1
Es decideix posar en marxa un taller d’indumentària tradicional en el qual tot es realitza “a mà”. Durant l’any 2019, amb una plantilla de tres treballadors a temps complet, van ser capaços de finalitzar 135 vestits. A la vista de l’èxit de la iniciativa, l’any 2020 es va decidir ampliar la plantilla contractant tres persones més a temps parcial. En 2020 aquest taller va confeccionar 243 vestits. Sabent que un treballador a temps complet treballa 1.800 hores a l’any i un treballador a temps parcial 900 hores a l’any, es demana:
a) Calculeu el valor de la productivitat del treball en 2019 i en 2020. (Fins a 1,4 punts)
b) Calculeu la taxa de variació de la productivitat del treball entre 2019 i 2020. Interpreteu el resultat. (Fins a 0,6 punts)
Exercici 2
“La furgoneta de la tia Amparín” és un negoci de food truck d’elaboració i venda d’hamburgueses. El negoci presenta la següent estructura de costos:
• Retribució total als empleats: 5.400 € mensuals.
• Lísing de la furgoneta: 2.200 € mensuals.
• Assegurança de la furgoneta: 100 € mensuals.
• Llicència d’explotació: 600 € mensuals.
• Matèries primeres: 4 € per hamburguesa.
• Recipients d’un sol ús: 0,50 € per hamburguesa.
• Publicitat: 700 € mensuals. Si el preu de venda de cada hamburguesa és de 9 €:
a) Per a un mes en què s’elaboren i venen 500 hamburgueses, calculeu els ingressos, els costos fixos, els costos variables i els beneficis o pèrdues que obté l’empresa. (Fins a 0,8 punts)
b) Calculeu el nombre d’hamburgueses que s’han de vendre per a obtindre un benefici de 4.500 € al mes. (Fins a 0,6 punts)
c) Calculeu el cost total, el cost total mitjà i el benefici unitari per al volum de producció de l’apartat b). (Fins a 0,6 punts)
Exercici 3
A 31 de desembre de 2020 es disposa de la següent informació d’una empresa dedicada a la comercialització de mascaretes:
• Les compres (consums) de mascaretes per a la seua comercialització han ascendit a 100.000 €, de les quals, a data d’elaboració dels comptes anuals, només s’han pagat el 60% d’aquestes.
• Disposa de 143.588,75 € en compte corrent.
• Disposa de mascaretes en el magatzem per valor de 15.500 €.
• El rebut de la llum ascendeix a 840 €.
• Els programes d’ordinador es van adquirir l’1 de gener de 2019 per 1.200 €, i s’estima una vida útil de tres anys i un valor residual nul.
• El capital social és de 80.000 €.
• Té deutes amb entitats de crèdit per import de 50.000 €, de les quals, el 20% tenen venciment el 31 de desembre de 2021, i la resta s’hauran de retornar a partir del 31 de desembre de 2022. Els interessos corresponents a 2020 d’aquests deutes han ascendit a 2.500 €.
• La reserva legal ascendeix a 15.500 €.
• Les vendes de mascaretes han ascendit a 240.000 €. A data d’elaboració dels comptes anuals, únicament s’han cobrat el 70% d’aquestes.
• Els salaris dels treballadors ascendeixen a 45.000 €. Addicionalment, la Seguretat Social a càrrec de l’empresa suposa el 22% de l’import dels salaris.
• Desenvolupa la seua activitat en un local comercial que té llogat, i el cost anual del qual ascendeix 15.000 €.
• Disposa d’1 ordinador adquirit l’1 de gener de 2019, per 5.500 €. S’estima una vida útil de 4 anys, i un valor residual nul.
• L’impost sobre el benefici suposa el 25 % del resultat abans d’impostos (suposeu que en la data de tancament ja ha sigut pagat).
A partir de la informació anterior, es demana per a l’any 2020:
a) Calculeu l’amortització anual i l’acumulada dels elements d’immobilitzat que apareixen en l’enunciat. (Fins a 0,2 punts)
b) Elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa. (Fins a 0,6 punts)
c) Elaboreu el balanç de l’empresa. (Fins a 1,2 punts)
Exercici 4
La següent taula presenta les previsions de cobraments i pagaments d’un projecte d’inversió:
Any 1: cobraments 20.000 €; pagaments 15.000 €.
Any 2: cobraments 35.000 €; pagaments 5.000 €.
Any 3: cobraments 30.000 €; pagaments 25.000 €.
Una empresa està interessada a dur-ho a terme i utilitza el criteri del valor actual net per a determinar la viabilitat del projecte. Si la taxa de descompte és del 8%, es demana:
a) Calculeu els fluxos nets de caixa de cada any. (Fins a 0,3 punts)
b) Si el desemborsament inicial ascendeix a 22.750 €, seria recomanable que l’empresa realitzara el projecte? Justifiqueu la resposta. (Fins a 1 punt)
c) Quin seria el desemborsament inicial màxim per al qual seria recomanable que l’empresa realitzara el projecte? (Fins a 0,7 punts)
Exercici 3 — Qüestió 3: factors de localització d'una botiga de delicatesen
1 punts
Un emprenedor vol obrir una botiga de delicatesen que oferisca un ampli ventall de productes de la millor qualitat i una atenció al client personalitzada. Indiqueu tres factors de localització que hauria de tindre en compte. Justifiqueu la resposta.
Exercici 7 — Qüestió 7: costos fixos i variables d'una orxateria
1 punts
Justifiqueu, en el cas d’una orxateria tradicional, si els següents costos són fixos o variables:
a) El lloguer del local.
b) La matèria primera que usa en l’elaboració de l’orxata.
c) La taxa municipal per llicència d’activitat.
d) El cost de l’assessoria comptable.
Exercici 8 — Qüestió 8: millora de la productivitat global
1 punts
Una empresa ve observant, any rere any, que es redueix la seua productivitat global. Com podria l’empresa millorar aquesta situació? Raoneu la resposta a partir de la fórmula de la productivitat global.
Responeu DOS dels quatre exercicis numèrics: 1 (compte de pèrdues i guanys i balanç d'una boutique), 2 (payback i VAN de dos projectes), 3 (productivitat i eficiència d'A Cobert) o 4 (comprar o produir les sivelles).
Responeu DOS dels quatre exercicis numèrics: 1 (productivitat i eficiència de L'olivera mil·lenària), 2 (llindar de rendibilitat de Les portes del paradís), 3 (compte de pèrdues i guanys i balanç d'una llibreria) o 4 (VAN i TIR de dos projectes).
Responeu DOS dels quatre exercicis numèrics: 1 (productivitat i eficiència d'una empresa tèxtil), 2 (llindar de rendibilitat de CopyCat), 3 (compte de pèrdues i guanys i balanç d'una papereria) o 4 (termini de recuperació i VAN de dos projectes).
Responeu DOS dels quatre exercicis numèrics: 1 (productivitat del treball d'un taller d'indumentària), 2 (costos i llindar d'un food truck), 3 (compte de pèrdues i guanys i balanç d'una empresa de mascaretes) o 4 (VAN i desemborsament màxim d'un projecte).